Od czego rozpocząć pisanie prac inżynierskich? Praca teoretyczna

    Przy pisaniu prac inżynierskich już coraz rzadziej można spotkać typowo prace czysto teoretyczne. Promotorzy wiedzą, iż praca taka nie wnosi nic po za zlepkiem informacji dostępnym w wielu pozycjach literatury podmiotu. Jednakże w kilku przypadkach prace te są pisane przez przyszłych inżynierów. Jednym z takich przypadków jest choroba lub inna niemożność do przeprowadzania badań lub projektu. Odpowiedni wniosek wraz z uzasadnieniem powinien trafić do promotora.

    Jak zatem wygląda pisanie prac inżynierskich czysto teoretycznych? Nie różni się wiele ona od części teoretycznej prac teoretyczno-badawczych czy teoretyczno-naukowych, jednakże informacje zawarte w pracy powinny być obszerniejsze. Zazwyczaj do opisu takich prac już na początku sugeruje się problem badawczy oraz hipotezę, którą "zbadamy" przy pomocy treści dostępnych w bibliografii.

    Praca teoretyczna zazwyczaj nie wnosi nic nowego do świata nauki, jednakże może ona obalić mity na temat myślenia rodaków. Niemniej jednak według raportów uczelni prac inżynierskich teoretycznych pisze się w Polsce około 20. Zazwyczaj promotorzy po uwzględnieniu dodatkowych czynników godzą się na takie rozwiązania.

    Pamiętajmy pisanie prac inżynierskich teoretycznych jest rzadkością dlatego nie zawsze są one uwzględniane przez literaturę podmiotu jako rodzaj prac inżynierskich

D.T.