W poprzednim poście wyjaśniłem na czym polega pisanie prac inżynierskich oraz jak wygląda praca teoretyczno-badawcza. Dzisiaj przedstawię jak poprawnie napisać pracę teoretyczno-projektową. Praca teoretyczno-projektowa podobnie jak praca teoretyczno badawcza składa się z dwóch części. Oczywiście części teoretycznej oraz części projektowej. Każda praca inżynierska musi jednak posiadać swój tytuł, dlatego tak samo jak wcześniej podamy temat, na przykładzie którego wyjaśnimy na czym polega pisanie prac inżynierskich. Tematem naszej pracy będzie "Przygotowanie wirtualnego dziekanatu dla uczelni wyższych".
Część teoretyczna
Więc na samym początku należy również rozpocząć od teorii, dzięki której jesteśmy wstanie wykonać nasz projekt. W odróżnieniu od pracy teoretyczno-badawczej w części teoretycznej opisuje się zazwyczaj tylko i wyłącznie informacje dotyczące wykonania projektu, a nie przedstawienia historii powstawania stron internetowych, czy też historii Internetu. To jest właśnie podstawowa różnica, która charakteryzuje obie prace. Co zatem możemy opisać w części teoretycznej w podanym przez nas temacie. Na samym początku należy opracować języki, w których będziemy opracowywali naszą stronę, a także zastosowania dotyczące stylu graficznego pracy. Także w pierwszej kolejność opiszemy język HTML, który służy do pisania i prostej edycji tekstu, następnie język programowania, czyli w naszym przypadku będzie to PHP, mogące posłużyć do tworzenia formularzy, systemu logowania, panelu administracyjnego. Każda strona internetowa powinna posiadać także odpowiednią szatę graficzną- my użyjemy styli CSS a także grafiki w postaci Flash. Po kolei opisując dany program, jego możliwości i strukturę kończymy część teoretyczną pracy.
Część badawcza
Drugą częścią stanowi natomiast nasz projekt. Sposób w jaki go przedstawimy zależy od jego tematyki. W przypadku tworzenia naszej strony internetowej przedstawiamy po kolei projekt stworzony w HTML, PHP, CSS oraz Flash oraz opisujemy funkcję i zastosowanie każdego programu na podstawie naszego projektu. Następnie nasz projekt należało by przenieść na serwer, nie musi być on płatny jednakże taki, który obsłuży wszystkie stosowane przez nas skrypty. Pisanie prac inżynierskich projektowych nie wymaga podawania ulepszeń, które mogą być zastosowane, aczkolwiek może również i je uwzględnić. W podsumowaniu pracy należy porównać nasz projekt z tymi, które już funkcjonują.
Pisanie prac inżynierskich teoretyczno-projektowych wymaga na pewno więcej wiedzy praktycznej niż w przypadku pracy teoretyczno-badawczej, dlatego ta forma obrony dyplomu jest najczęściej stosowana na kierunkach technicznych typu informatyka, budownictwo, automatyka, elektrotechnika, elektronika itd.
D.T.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL